Cytologia. Co wykazuje i jak często należy ją wykonywać?
Cytologia jest kluczowym badaniem w ginekologii, umożliwiającym wczesne wykrywanie zmian przedrakowych oraz raka szyjki macicy. W poniższym artykule omówimy, co wykazuje cytologia i jak często należy ją wykonywać, by skutecznie monitorować kobiece zdrowie.
Znaczenie cytologii w profilaktyce onkologicznej
Cytologia to badanie polegające na mikroskopowej ocenie komórek pobranych z powierzchni szyjki macicy. Jego głównym celem jest wykrywanie atypowych komórek, które mogą sugerować proces przedrakowy lub obecność raka szyjki macicy. Badanie to umożliwia wykrycie nieprawidłowości na bardzo wczesnym etapie, często zanim jeszcze dojdzie do rozwoju inwazyjnego raka, znacząco zwiększając szanse na skuteczne leczenie i wyleczenie.
Wyniki cytologii są klasyfikowane według skali Bethesda, która pozwala na określenie stopnia nieprawidłowości komórek oraz sugeruje dalsze postępowanie diagnostyczne oraz terapeutyczne. Wczesne wykrycie i interwencja są kluczowe, gdyż większość zmian przedrakowych i rakowych szyjki macicy rozwija się powoli, oferując cenny czas na reakcję. Dlatego regularne wykonywanie cytologii jest rekomendowane jako element profilaktyki onkologicznej dla wszystkich kobiet po osiągnięciu określonego wieku.
Częstotliwość wykonywania cytologii – zalecenia dla kobiet
Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego kobiety w wieku od 25 do 59 lat powinny poddawać się badaniu cytologicznemu co najmniej raz na 3 lata, pod warunkiem, że poprzednie wyniki były normalne. W przypadku wyników niejednoznacznych lub atypowych, zaleca się częstsze, nawet roczne, kontrole lub stosowanie dodatkowych metod diagnostycznych, np. test na obecność wirusa HPV, który jest głównym czynnikiem ryzyka raka szyjki macicy.
Jeśli szukasz gabinetu ginekologicznego, który wykonuje cytologię w Gdańsku, nasz gabinet zapewnia profesjonalne i kompleksowe podejście do badania cytologicznego, łącznie z doradztwem w zakresie optymalnej częstotliwości badań dla indywidualnych potrzeb każdej pacjentki. Zalecamy, aby kobiety nie lekceważyły zaleceń dotyczących regularności cytologii, gdyż jest to fundament wczesnego wykrywania i profilaktyki raka szyjki macicy.