Dlaczego HTZ to dobre wsparcie w menopauzie?
HTZ to skrót od Hormonalnej Terapii Zastępczej, która jest oferowana kobietom podczas menopauzy. Celem HTZ jest złagodzenie objawów menopauzy, do których należy złe samopoczucie, nadmierna potliwość, czy problemy ze snem i koncentracją. Na czym dokładnie polega HTZ? Dlaczego warto korzystać z Hormonalnej Terapii Zastępczej w menopauzie? Na te pytania odpowiadamy w poniższym wpisie. Zapraszamy do lektury.
Na czym polega Hormonalna Terapia Zastępcza?
Hormonalna Terapia Zastępcza jest stosowana u kobiet w okresie menopauzy, które skarżą się na związane z nią dolegliwości. Do najczęstszych objawów menopauzy należą między innymi: pogorszenie kondycji psychicznej, nagłe uderzenia gorąca, nocne poty, zimne dreszcze, zawroty głowy i bezsenność. Celem HTZ jest złagodzenie tych przykrych dolegliwości. Hormonalna Terapia Zastępcza polega na przyjmowaniu określonej dawki hormonów, których organizm sam nie wytwarza. Należą do nich głównie estrogen i progesteron. Ważne jest jednak, aby przed rozpoczęciem HTZ zgłosić się go zaufanego ginekologa, który przeprowadzi szczegółowy wywiad medyczny i uwzględni kondycję zdrowotną pacjentki.
Kiedy i dlaczego warto korzystać z HTZ?
Hormonalna Terapia Zastępcza może pomóc w złagodzeniu przykrych dolegliwości związanych z okresem menopauzy. Co więcej, HTZ ułatwia też kobietom przejście przez okres menopauzy i pozwala utrzymać równowagę emocjonalną. Hormonalna Terapia Zastępcza jest zawsze ustalana indywidualnie na podstawie wywiadu medycznego, który uwzględnia rodzaj dolegliwości, wiek i zdrowie pacjentki. Warto też wspomnieć o tym, że odpowiednio dobrane hormony korzystnie wpływają na samopoczucie i zdrowie kobiety. Ponadto regulują pracę układu nerwowego i hormonalnego.