Nieregularny okres. Możliwe przyczyny problemu
Za nieregularne miesiączki najczęściej odpowiadają problemy hormonalne, ale nie tylko. Winnymi spóźniających się lub zbyt częstych miesiączek mogą być również między innymi nieodpowiedni tryb życia, przewlekły stres, niewystarczająca ilość snu czy częste zmiany klimatu. Sprawdź w naszym wpisie, jakie są możliwe przyczyny problemu, czym nazywamy nieregularną miesiączkę oraz jak ją zdiagnozować i leczyć.
Co oznacza pojęcie nieregularnej miesiączki i jak ją zdiagnozować?
Prawidłowy cykl menstruacyjny trwa od dwudziestu jeden do maksimum trzydziestu pięciu dni. Jeśli raz jest krótszy niż dwadzieścia jeden dni, a raz dłuższy niż trzydzieści pięć, wówczas mówi się o nieregularnej miesiączce. Niepokojącym sygnałem, który powinien skłonić nas do wizyty u ginekologa będzie również różna obfitość krwawień, od bardzo skąpych do bardzo intensywnych.
W celu ustalenia przyczyn nieregularnej miesiączki w moim gabinecie przeprowadzam pełny wywiad z pacjentką, a następnie wykonuję badanie ginekologiczne oraz badanie USG przez powłoki brzuszne lub USG transwaginalne. Zlecam także badania, określające poziom hormonów, odpowiedzialnych za regularne cykle miesiączkowe.
Jakie są przyczyny nieregularnych miesiączek?
Nieregularne miesiączki są charakterystyczne dla kobiet, które dopiero rozpoczęły miesiączkować, u których trwa „burza hormonów”, a także u pań, wchodzących w okres menopauzy, co wiąże się z wytwarzaniem coraz mniejszej ilości estrogenów i obniżeniem sprawności jajników. Pozostałe przyczyny nieregularnych cykli można podzielić na dwie grupy:
- związane z określonymi schorzeniami,
- związane z niewłaściwym stylem życia.
Najczęstszymi schorzeniami, których objawem jest nieregularny okres są: zespół policystycznych jajników, wywołujący zmiany hormonalne, schorzenia trzustki i wątroby, nowotwory jajnika, mięśniaki macicy, nadczynność tarczycy oraz zaburzenia pracy układu odpornościowego. Bardzo często również nieregularne cykle towarzyszą paniom, cierpiącym na depresję.
Do zbyt często lub zbyt rzadko pojawiających się miesiączek przyczynić się może także nieodpowiedni styl życia, czyli przewlekły stres, niewłaściwa dieta, nadużywanie alkoholu i innych używek oraz niewystarczająca ilość snu.
Jak leczyć zaburzenia miesiączkowania?
W moim gabinecie ginekologicznym uzależniam terapię zaburzeń miesiączkowania od ich przyczyn. Jeśli winnymi nieregularnych cyklów są zmiany hormonalne, wówczas wdrażam odpowiednią kurację, dostosowaną do konkretnej pacjentki, polegającą na przykład na przyjmowaniu leków zmniejszających wydzielanie hormonów. W przypadku nowotworów jajnika konieczna jest operacja, w przypadku problemów natury psychologicznej konsultacja z psychiatrą. Jeśli za nieregularny okres będą odpowiadać zaburzenia pracy układu immunologicznego, wówczas konieczna będzie współpraca pomiędzy odpowiednimi specjalistami.
W przypadku zaburzeń miesiączkowania bardzo ważne jest szybkie postawienie odpowiedniej diagnozy. Zapraszam do mojego gabinetu, w którym w miłej, przyjacielskiej atmosferze przyjrzymy się bliżej problemowi nieregularnych cyklów i znajdziemy jego rozwiązanie.