Nowoczesne metody rozpoznawania wad płodu
Badania prenatalne powinna wykonać każda kobieta w ciąży. Dzielimy je na metody inwazyjne nieinwazyjne. W jakim celu należy je wykonać?
Nowoczesne metody rozpoznawania wad płodu
Badania prenatalne wykonywane są w celu wykrycia wad wrodzonych płodu, ale również pozwalają określić płeć dziecka, wagę, ciążę mnogą. Wyróżniamy metody nieinwazyjne oraz inwazyjne. Do nieinwazyjnych zaliczamy USG genetyczne, Test PAPP-A, Echokardiografia. Pozwalają one na wykrycie wad płodu bez narażania dziecka w łonie matki. Dzięki tym badaniom lekarz prowadzący może zdecydować o wykonaniu badań metodą inwazyjną. Polegają one na pobraniu płynu owodniowego, komórki poddaje się obserwacji, która ma potwierdzić lub wykluczyć wady rozwojowe. Niemniej jednak badania te mogą w niewielkim procencie prowadzić do poronienia. Inwazyjne badania prenatalne to, amniopunkcja biopsja oraz trofoblastu. Badania prenatalne powinny wykonać wszystkie kobiety w ciąży, daje to poczucie bezpieczeństwa. Bezpłatnie przysługują one kobietom po 35. roku życia, przy występowaniu w rodzinie wad genetycznych oraz jeśli poprzednie dziecko urodziło się z jakąkolwiek wadą.
Jaki powinien być dobry ginekolog-położnik?
Ciąża to szczególny okres w życiu kobiety. Powinna dbać o siebie, unikać stresów, być otoczona opieką. Dlatego bardzo ważny jest wybór odpowiedniego lekarza, który będzie wykonywał regularne badania. W gestii lekarza ginekologa jest wykrycie nieprawidłowości w przebiegu ciąży. Bardzo ważne są regularne badania ginekologiczne podczas wizyty oraz również niezbędne badania. Podczas pierwszej wizyty lekarz przeprowadza wywiad z pacjentką, dotyczący przebytych chorób lub wad występujących w rodzinie. Wówczas może skierować ja na dodatkowe badania. Należy wybrać lekarza, któremu możemy zaufać i o wszystkim z nim porozmawiać. Takim właśnie jest specjalista ginekologii i położnictwa Danuta Kardzis, lekarz z wieloletnim doświadczeniem.