Pierwsza wizyta u ginekologa. Kiedy powinna się obyć?
Ginekolodzy rekomendują, aby pierwsza wizyta u specjalisty obyła się między 13 a 15 rokiem życia. Jeśli jednak kobieta nie zmaga się z żadnymi niepokojącymi dolegliwościami, może odłożyć ją w czasie.
Zalecenia mówią, że pacjentka powinna bezzwłocznie udać się do lekarza, gdy:
- zaobserwuje jakiekolwiek, niepokojące objawy. Są to w szczególności upławy, bardzo bolesne i obfite krwawienia miesiączkowe lub zmiany w obrębie piersi,
- rozpocznie współżycie seksualne, co wiąże się z dobraniem najlepszej metody antykoncepcji,
- zechce wykonać badania profilaktyczne.
Powyższe wskazania pokazują, że pierwsza wizyta u ginekologa kobiet w Polsce jest niezwykle rozłożona w czasie. Wiele pań odkłada ją aż do momentu zajścia w ciążę, głównie ze względu na dobry stan wiedzy, ale czasami braki edukacyjne lub wstyd i strach.
Jak przebiega pierwsza wizyta u ginekologa?
Przebieg wizyty jest ściśle uzależniony od wieku pacjentki. Jeśli kobieta jest niepełnoletnia, w gabinecie musi towarzyszyć jej prawny opiekun, najczęściej matka. Bardzo ważne jest więc stworzenie komfortowej atmosfery, aby młoda dziewczyna nie była sparaliżowana strachem, co może skutecznie utrudnić pierwsze badanie ginekologiczne.
Wizyta u specjalisty zawsze rozpoczyna się wywiadem, czyli rozmową. Ginekolog pyta o:
- cykl miesiączkowy – czas jego trwania, długość i charakter krwawienia oraz dolegliwości z nim związane,
- współżycie seksualne,
- stosowaną antykoncepcję,
- niepokojące dolegliwości, na przykład upławy.
Kolejnym etapem jest badanie wewnętrzne, inaczej ginekologiczne. Co ważne, u kobiet, które nie współżyją, wykonuje się je przez odbyt. Dzięki temu można uniknąć uszkodzenia delikatnej błony dziewiczej. Badanie może być uzupełnione o pobranie wymazu z tarczy szyjki macicy lub USG. Każda wizyta u ginekologa powinna przebiegać z palpacyjnym badaniem gruczołów piersiowych. Ma ono na celu wykrycie ewentualnych guzków i innych zmian mogących świadczyć o nowotworze piersi.