Podstawowe rodzaje antykoncepcji
Dobór metody antykoncepcji to nie tylko kwestia skuteczności, ale także komfortu kobiety oraz dopasowania techniki do jej stylu życia i preferencji. Jakie są podstawowe rodzaje antykoncepcji oraz jakie są wady i zalety poszczególnych wariantów zabezpieczeń?
Metody mechaniczne
Pierwsza grupa to tzw. metody mechaniczne, których zadaniem jest stworzenie bariery zapobiegającej przedostaniu się plemników i dotarciu do komórki jajowej. Najbardziej znane jest zastosowanie prezerwatywy, która dodatkowo chroni przed chorobami przenoszonym drogą płciową.
To oczywiście niejedyna tego typu metoda, przy czym zdecydowanie mniejszą popularnością cieszą się pozostałe, w tym np. kapturki dopochwowe. W ich przypadku bardzo ważny jest jednak sposób zakładania, dlatego też warto wcześniej umówić się na wizytę u ginekologa, który wskaże, jak zrobić to w sposób prawidłowy.
Warto wspomnieć również o środkach plemnikobójczych, przy czym powinna być to metoda wspomagająca, bowiem ich skuteczność jest generalnie dość niska (8-36 w skali Pearla).
Hormonalne metody antykoncepcji
Druga kategoria to metody hormonalne, których zadaniem jest uniemożliwienie zapłodnienia, dzięki zahamowaniu owulacji oraz zagęszczeniu śluzu macicy. Antykoncepcja hormonalna zawsze dostaje dobrana na podstawie dokładnego wywiadu z pacjentką oraz po przeprowadzaniu wielu niezbędnych badań.
Co ważne, do tej kategorii zalicza się nie tylko tabletki antykoncepcyjne, które dobieram również w moim gabinecie. Chodzi tu także o plastry, implanty podskórne, wkładki domaciczne, a nawet zastrzyki. Obecnie coraz większą popularnością cieszą się zwłaszcza wkładki domaciczne, które stopniowo wydzielają progesteron (hormon ten ma za zadanie zagęszczać śluz i tym samym zapobiegać zapłodnieniu). Ogromną zaletą tej metody jest brak konieczności częstych wizyt u lekarza i pamiętania o zabezpieczeniu.
W przypadku metod hormonalnych, które uznawane są za podstawowe rodzaje antykoncepcji, bardzo ważna jest bliska współpraca z ginekologiem. Nieodpowiedni sposób może bowiem powodować różnego rodzaju skutki uboczne, wiążące się z dyskomfortem w życiu codziennym.
Jak dobrać antykoncepcję do swojego stylu życia i osobistych preferencji? Zadanie to wcale nie jest łatwe, dlatego warto skorzystać z pomocy ginekologa. Jeśli potrzebujesz takiej pomocy na terenie Gdańska, serdecznie zapraszam do mojego gabinetu.