Położna czy ginekolog - kogo wybrać do prowadzenia ciąży?
Przyszła mama staje przed wieloma nowymi wyzwaniami, a także decyzjami, które musi podjąć. Jedną z nich jest kwestia dotycząca tego, kto poprowadzi jej ciążę – położna czy ginekolog. W krajach skandynawskich ciąża prowadzona przez położną jest standardem. Jednak w Polsce takie rozwiązanie nie cieszy się aż tak dużą popularnością. Jakie kryteria wziąć pod uwagę podczas wyboru? W jakich sytuacjach położna nie może poprowadzić ciąży?
Kiedy położna może prowadzić ciążę?
Położna może zająć się opieką nad ciężarną kobietą, której ciąża przebiega w sposób prawidłowy (tak zwana ciąża fizjologiczna). Dzieje się tak zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 16 sierpnia 2018 roku w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej oraz Ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej z dnia 15 lipca 2011 roku. Położna jest osobą, która uczestniczy w odbieraniu porodu, a także odwiedza kobiety w połogu (tak zwane wizyty patronażowe). Oprócz tego zajmuje się też założeniem karty ciąży, analizą badań laboratoryjnych czy pobieraniem materiału do badań. Warto wspomnieć, że badanie USG wykonywane jest przez lekarza ginekologa. Zaletą prowadzenia ciąży przez położną jest to, że ta sama osoba opiekuje się ciężarną kobietą nie tylko przed porodem i w jego trakcie, ale również po nim.
Prowadzenie ciąży przez ginekologa
Ciąża nie może być prowadzona przez położną, jeśli nie przebiega prawidłowo. Dlatego ginekolog musi prowadzić ciążę, jeśli towarzyszą jej krwawienia, płód ma ułożenie miednicowe lub przyszła mama przebyła przeszłości poronienia. Lekarz zajmuje się ciężarną również w przypadku ciąży bliźniaczej i wystąpienia jakichkolwiek wskazań do obserwacji lekarskiej. Warto wiedzieć, że niezależnie od tego, czy przyszła mama wybierze do opieki nad ciążą położną, czy ginekologa, będą oni musieli ze sobą współpracować. Ginekolog zwykle kieruje kobietę do położnej między 21. a 26. tygodniem ciąży. Jeśli natomiast ciąża jest prowadzona przez położną, musi ona skierować ciężarną kobietę na konsultację, zwłaszcza gdy wymagane są badania USG.
Wybór pomiędzy ginekologiem a położną może być trudny. Istotnym kryterium jest oczywiście poprawność przebiegu ciąży, ponieważ są sytuacje, w których niezbędna będzie stała opieka lekarza (na przykład po zdiagnozowaniu patologii ciąży). Niezależnie od wyboru ważne jest przede wszystkim, by ciężarna kobieta dbała o siebie podczas ciąży i zgłaszała wszelkie niepokojące objawy położnej lub lekarzowi. Zachęcam do skorzystania z usług mojego gabinetu ginekologicznego w Gdańsku. Dbanie o zdrowie intymne pacjentek i zapewnienie opieki kobietom spodziewającym się dziecka jest moim priorytetem.