W jakim wieku kobieta traci możliwości rozrodcze?
Dzieci to marzenie wielu kobiet. Często jednak decyzja o ich posiadaniu jest odkładana w czasie. Przyczyną tego może być kariera zawodowa, brak odpowiedniego partnera lub też świadomość, że nie jest się jeszcze gotową do tego, by zostać mamą. Niestety, upływ czasu nie wpływa korzystnie na możliwości rozrodcze. I choć prawdą jest, że kobieta uzyskuje płodność wraz z pierwszą miesiączką i teoretycznie traci ją dopiero w okresie menopauzy, nie da się jednoznacznie określić momentu, w którym szanse na zajście w ciążę nikną. Mianowicie wiele czynników wpływa na to, że jeszcze przed klimakterium może dojść do utraty płodności lub drastycznego ograniczenia możliwości prokreacji.
Co ma wpływ na płodność kobiety?
Możliwości rozrodcze u kobiet określane są na podstawie wieku, uwarunkowań genetycznych, kwestii zdrowotnych, w tym szczególnie funkcjonowania gospodarki hormonalnej oraz diety i trybu życia. Często kluczowe znaczenie ogrywa też poziom stresu oraz korzystanie z używek. Skupiając się na uwarunkowaniach genetycznych, warto zaznaczyć, iż każda kobieta rodzi się z określonym potencjałem rozrodczym. Tzw. rezerwa jajnikowa jest określeniem dla tych komórek, które są zdolne do zapłodnienia. Szacuje się, że w trakcie całego życia w organizmie dojrzewa ok. 400-500 takich gamet. Ograniczona ilość ma wpływ również na jakość. Mianowicie w trakcie jednego cyklu miesiączkowego zdrowa kobieta uwalnia tylko jedną komórkę jajową.
W przeciwieństwie do uwarunkowań genetycznych mężczyzn, którzy w ciągu całego życia produkują ponad 500 mld plemników, kobiety mają ograniczone możliwości rozrodcze. Co więcej, ich potencjał prokreacyjny maleje wraz z wiekiem. W okresie dojrzewania kobiety mają 50% rezerwy jajnikowej, po 25 roku życia pula ta zmniejsza się do 22%, z kolei po 30 do 12%. Po przekroczeniu 35 lat szanse na zapłodnienie spadają do 5%, a po 40 maleją niemal do zera. Tym samym jest to obraz smutnej rzeczywistości potwierdzający fakt, że prawdopodobieństwa zajścia w ciążę i urodzenia zdrowego dziecka po czterdziestce jest naprawdę niewielkie.
Kiedy według ginekologów jest najlepszy czas na zostanie mamą?
Ginekolodzy zgodnie twierdzą, że najlepszym wiekiem, dającym największe możliwości prokreacyjne jest okres między 20-30 rokiem życia kobiety. Według danych The American College of Obstetricians and Gynecologists rezerwa jajnikowa zaczyna się zmniejszać przeciętnie w wieku 32 lat. Intensywnie przyspiesza za to po 35 roku życia. W tym czasie maleje nie tylko szansa na dojście do zapłodnienia, ale także skutecznie spada jakość komórek jajowych, które odpowiadają za prawidłowy rozwój zarodka. Z upływem lat pojawia się również więcej wymagających leczenia ginekologicznego dolegliwości i chorób kobiecych. Często dają o sobie znać również problemy hormonalne. Wszystko to ma wpływ na ograniczenie płodności, a nawet jej wykluczenie jeszcze pojawieniem się menopauzy.